Počet položek: 0 0 Kč

Vysvětlivky

   

VYSVĚTLENÍ  POJMŮ

 

Venkovní klimatizační jednotka
Venkovní jednotka je část klimatizace, která se umísťuje z vnější strany budovy (střecha, stěna).

Vnitřní klimatizační jednotka
Vnitřní jednotka je část klimatizace, která se umísťuje uvnitř místnosti.

Split
Klimatizační zařízení s jednou vnitřní a jednou venkovní jednotkou. Zařízení se používá pouze pro jednu místnost. Jednotky jsou navzájem propojeny potrubím a elektrickými kabely pro napájení a ovládání.

Multisplit
Klimatizační zařízení s jednou venkovní  jednotkou, se dvěma a více vnitřními jednotkami. Celé zařízení se používá pro více místností. Tyto jednotky jsou navzájem propojeny potrubím a elektrickými kabely pro napájení a ovládání.

Inverter
Výkon zařízení se automaticky mění v závislosti od venkovní jednotky. V porovnání s klasickými klimatizacemi dokáží plynule snižovat výkon kompresoru, mají několikanásobně nižší rozběhový proud a tím ušetří elektrickou energii. Frekvenční měnič u venkovní jednotky se projevuje vysokou energetickou účinností a velmi nízkou hlučností. Ve srovnání se standardním systémem s tepelným čerpadlem lze požadovanou teplotu dosáhnout rychleji a teplota je udržována na stabilnější úrovni.

Chlazení
Funkce, při které je klimatizace nastavena na chlazení vzduchu v klimatizovaném prostoru.

Topení
Jedna z mnoha funkcí, při které je klimatizace nastavena na ohřívání vzduchu v klimatizovaném prostoru.

Odvlhčování
Klimatizace umožňují mimo režimy chlazení a topení také odvlhčování. V tomto režimu je odstraňována vlhkost ze vzduchu v klimatizované místnosti.

Chladivo
V klimatizačním prostředí koluje směs, která se nazývá chladivo. Slouží k odebírání nebo předávání tepla. Používáme výhradně ekologická chladiva R407c a R410a. Tato chladiva neškodí životnímu prostředí a nepoškozují ozonovou vrstvu.

Tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo je technické zařízení, dodávající teplo do vytápěného prostoru. Toto teplo je složeno z cca 75 % tepla odebraného venkovnímu prostředí a z cca 25 % tepla přeměněného z energie dodané kompresoru.

Kompresor
Klimatizace funguje podobně jako lednička. Pro stlačování a pohánění chladiva používá kompresor.

Vzduchový filtr
Vzduchové filtry zachycují prach, pachy a jiné škodlivé částice obsažené ve vzduchu. Základním filtrem je filtr elektrostatický, který je kladně nabitý a zachycuje záporně nabitý prach.
Aktivní uhlíkový filtr zachycuje cigaretový kouř, pachy a pyl. Katalyzátorový filtr zachycuje různé chemické a škodlivé částice ve vzduchu. Některé značky a typy klimatizací jsou navíc vybaveny moderními technologiemi pro ničení bakterií, osvěžování vzduchu apod.

SCOP
Coefficient of Performance - koeficient využitelnosti energie v režimu topení. Čím vyšší, tím lepší (úspornější a výkonnější). Podle výše koeficientu SCOP se klimatizace zařazuje do třídy energetické účinnosti A až G, kdy A je nejúspornější.

SEER
Energy Efficiency Rating - koeficient využitelnosti energie v režimu chlazení. Čím vyšší, tím lepší (úspornější a výkonnější). Podle výše koeficientu SEER se klimatizace zařazuje do třídy energetické účinnosti A až G, kdy A je nejúspornější.

Účinnost

Účinnost je přímý poměr mezi dodanou elektrickou energií a získaným topným / chladícím výkonem.

Plné zatížení

Provoz při plném zatížení je stav, při kterém zařízení podává maximální výkon.

Částečné zatížení

Částečné zatížení je provozní stav, kterého je dosaženo regulací otáček kompresoru a příkonu podle požadovaného výkonu v klimatizovaném prostoru.

Akustický výkon

Akustický výkon je hodnota udávající hladinu hluku zdroje hlučnosti. Hodnota je udávána v dB (A).

Akustický tlak

Akustický tlak je hodnota způsobená zdrojem hluku a měřená v určité vzdálenosti od tohoto zdroje. Hodnota je udávaná v dB (A).

Roční hodnota účinnosti

Pro vyhodnocení energetické účinnosti topného systému s tepelným čerpadlem je používána hodnota SCOP, neboli sezónního topného faktoru. Tato hodnota udává poměr celkového dodaného tepla zařízením v průběhu celého roku (sezóny) vůči spotřebovanému množství elektrické energie za stejnou dobu.

 

 

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace